Așteptarea a luat sfârșit! După un an de muncă grea, suntem gata să dezvăluim un eveniment epic: Travian: Legends, Versiunea 4.6.

Vești mari, nu-i așa? În acest moment, probabil că vă întrebați despre ce este vorba și când se va întâmpla acest lucru. Să începem cu data. Această nouă versiune va fi activă pe toate lumile de joc care încep după 15 martie 2021! Această schimbare va avea un impact pozitiv asupra modului în care comunitatea interacționează cu jocul. Întâlnirea cu noi prieteni va fi mai ușoară și, în general, experiența Travian: Legends va deveni și mai distractivă!

separator.png

 

TEHNOLOGIE NOUĂ

După ce am testat-o pe PTR și pe serverul de 7 zile, suntem gata să implementăm o nouă tehnologie back-end și în joc. Aceasta va permite echipei de dezvoltare să fie mai flexibilă atunci când vine vorba de implementarea caracteristicilor, scalarea și gestionarea lumilor de joc. Drept urmare, jocul va deveni și mai stabil.

separator.png

 

REGIUNI ȘI TRIBURI

Este timpul să ne luăm rămas bun de la domeniile locale. După câțiva ani de testare, am decis să trecem la o abordare regională. Începând cu 15 martie, serverele vor fi organizate în 5 regiuni: America, Asia, Arabics și Europe – numite cu drag „Fantastic 4” – cu 3 triburi, plus International cu 5 triburi.

01_regions.png

Știm că unii dintre voi sunteți foarte atașați de domeniile locale și, astfel, am decis să organizăm o rundă suplimentară a serverului 1x pentru fiecare domeniu local, începând cu 15 februarie. Puteți găsi toate datele de start în Calendarul comunității.

În sprijinul acestei modificări, vom actualiza de asemenea paginile de înregistrare și autentificare, astfel încât să obțineți o imagine de ansamblu mai bună și să puteți alege regiunea preferată în care să jucați.

separator.png

 

DIMENSIUNE HARTĂ

În Versiunea 4.6, toate lumile de joc – inclusiv cele internaționale – vor avea harta noastră mică (dimensiune: 401 câmpuri x 401 câmpuri). Nu vă speriați. Știm că una dintre cele mai mari îngrijorări ale jucătorilor cu privire la harta mică este disponibilitatea de croppere bune. Nu vă faceți griji, ne-am ocupat de asta! Am crescut numărul de croppere de 9 și 15 pentru o fondare confortabilă. Și, bineînțeles, pentru o cucerire ulterioară… la fel de confortabilă.

02_map.png

separator.png

 

LIMBĂ PENTRU INTERFAȚĂ

Începând cu 15 februarie, interfața jocului din fiecare nouă lume de joc va fi disponibilă în limba preferată! Gata cu Google Translate în descrierea clădirilor sau cu orice altă soluție de moment din interfața utilizatorului.

03_language.png

Și este de la sine înțeles că veți putea contacta Echipa de Asistență în limba preferată în orice nouă lume de joc regională.

separator.png

 

ROTAȚIE SERVERE

 

Obiectivul din spatele trecerii la o configurație de tip regional este abordarea câtorva îngrijorări adresate de comunitate de-a lungul anilor, cum ar fi populația generală a lumilor de joc și frecvența de începere a serverelor.

Această modificare va aborda ambele probleme în același timp. Însă cireașa de pe tort este că vom putea oferi și mai multă varietate atunci când vine vorba de viteza lumilor de joc.

În mod normal, fiecare regiune va avea lumi de joc cu următorii factori de viteză: 1x, 3x, 5x, 10x.

Rotația serverelor va fi după cum urmează:

 • 1x America, Arabics, Asia (rotație de 5 săptămâni)
 • 1x International, Europa (rotație de 4 săptămâni)
 • 5x – 10x America, Arabics, Asia, Europa, Internațional (rotație de 32 de săptămâni, una pe lună – ori 5x ori 10x)
 • 3x America, Arabics, Asia(rotație de 15/16 săptămâni)
 • 3x International, Europa (rotație de 8 săptămâni)
 • 5x – 10x International (rotație de 32 de săptămâni)

Rotația serverelor nu urmează o planificare strictă. Este posibil să creștem frecvența serverelor în funcție de nevoile comunității sau să amânăm servere pentru a crea spațiu pentru serverele speciale precum Turneul sau Serverele speciale anuale.

Pentru a clarifica – Ce înseamnă o rotație de 5 săptămâni?

04_calendar.png

Imaginați-vă un calendar, precum cel pe care îl aveți agățat pe peretele din bucătărie. În prima săptămână a lunii veți vedea startul unui server 1x pentru America; în a doua săptămână veți vedea un server 1x pentru Asia și așa mai departe. În prima săptămână a lunii următoare – care este a cincea săptămână – nu se va deschide niciun server pentru o regiune „Fantastic 4”. Iar în săptămâna 6, rotația „Fantastic 4” va începe din nou. Vedeți logica?

Dacă ați citit cu atenție, este posibil să fi observat că regiunea 3x International funcționează pe o rotație de 8 săptămâni, în loc de rotația obișnuită de 16 săptămâni. Asta înseamnă că în regiunea internațională vor exista două lumi de joc cu viteza 3x care vor funcționa în paralel.

Acesta este mecanismul de rotație pe scurt. S-ar putea să fie neclar la început, însă de îndată ce datele de începere ale lumilor de joc sunt disponibile, le vom publica în Calendarul comunității și totul va deveni mult mai clar.

 

separator.png

 

PERIOADE DE PACE

Știm că perioadele de pace sunt un subiect sensibil și, desigur, trecerea la această nouă abordare regională va avea un impact vizibil. Deși apreciem importanța sărbătorilor locale, trebuie să evităm să avem pace în fiecare lună. Acesta este motivul pentru care dorim să punem lucrurile la punct chiar de la început și să vă spunem deja ce perioade de pace vor avea loc și în care regiune. Mai jos puteți vedea un tabel explicativ.

05_truces.png

Acum a sosit momentul să vorbim despre schimbările de joc care vor fi implementate DOAR în aceste noi lumi de joc regionale. Știm că este momentul pe care l-ați așteptat.

separator.png

 

SISTEM NOU DE MISIUNI

După câteva teste și mai multe modificări, a sosit momentul lansării oficiale la nivel global a noului sistem de misiuni.

06_tasksystem.png

Dacă nu sunteți deja familiarizați cu acesta, noul sistem de misiuni conține multe misiuni diferite care pot fi finalizate pe tot parcursul jocului și nu doar la început, precum în sistemul de misiuni actual. Fiecare sat are misiuni specifice care trebuie îndeplinite, precum și misiuni generale pentru întregul cont. Fiecare misiune are mai multe niveluri care pot fi atinse.

De exemplu, unui jucător i se poate cere să construiască o Primărie la nivelul 1, apoi să o modernizeze la nivelul 3, apoi la nivelul 7 și așa mai departe.

Recompensele sunt simplificate în comparație cu vechiul sistem de misiuni. Recompensa pentru o misiune finalizată include întotdeauna un anumit număr de resurse (aceeași cantitate din fiecare tip de resursă) și experiență pentru erou. Mărimea recompensei depinde doar de câțiva factori:

 • Fiecare tip de misiune are propriul său multiplicator de recompensă
 • Fiecare misiune ulterioară de același tip acordă o recompensă mai mare
 • Nivelurile eroului acordă un bonus suplimentar tuturor recompenselor

Feedback-ul pe care l-am adunat de pe serverele de testare și din Specialul de Anul Nou ne-a determinat să aducem câteva schimbări substanțiale la sistem, ceea ce a dus la slăbirea puternicei faze de început a jocului pentru Egipteni, la slăbirea ușoară a ceea ce numim „strategia axată pe Primărie” și la stimularea unei abordări mai sănătoase, orientate spre producție.

În ceea ce privește misiunile, vă puteți aștepta la următoarele modificări:

Misiune Niveluri vechi Niveluri noi
Toate pădurile la Nivelul 2 (4, 7, 10) Nivelul 2, 3, 5, 8, 10
Toate puțurile de lut la Nivelul 2 (4, 7, 10) Nivelul 2, 3, 5, 8, 10
Toate lanurile la Nivelul 2 (4, 7, 10) Nivelul 2, 3, 5, 8, 10
Toate minele de fier la Nivelul 2 (4, 7, 10) Nivelul 2, 3, 5, 8, 10
Casa de cultură la Nivelul 1, 3, 7, 12, 20 Nivelul 1, 10, 20

Costul coloniștilor egipteni a fost modificat după cum urmează:

Valoare Valoare veche Valoare nouă
Lemn 4.560 5.040
Lut 5.890 6.510
Fier 4.370 4.830
Hrană 4.180 4.620

Slăbirea pare nesemnificativă? Ei bine, pentru a instrui coloniștii, Egiptenii vor avea nevoie acum de un nivel în plus la hambar. În mod ideal, acest lucru va face ca toate triburile să fie egale atunci când vine vorba de competiția timpurie din joc pentru croppere bune.

Informații suplimentare despre noul sistem de misiuni pot fi găsite aici.

Această modificare nu este 100% finală. Vom adăuga și îmbunătăți mai multe misiuni în viitor. Am colectat deja câteva idei frumoase din ultimul sondaj și dorim să analizăm și mai multe date după ce mai multe lumi de joc vor începe cu noul sistem de misiuni. Aceste modificări nu vor fi implementate în martie, ci mai târziu, pe parcursul acestui an.

separator.png

 

SCHIMBĂRI PENTRU OAZE ÎN FAZA TIMPURIE A JOCULUI

Faza timpurie a jocului este una esențială. Aceasta pune bazele pentru viitorul imperiului tău. De-a lungul anilor am văzut un număr din ce în ce mai mare de tehnici nu atât de corecte pentru a stimula începutul timpuriu pentru așa-numiții prieteni.

07_oasis.png

Datorită ajutorului și muncii grele a grupului de Ambasadori, credem că am găsit o soluție bună care nu va afecta modul normal de joc, însă care va opri anumite comportamente considerate nepotrivite de majoritatea comunității.

Să analizăm situația actuală din jurul oazelor:

 • Oazele au resurse la începutul lumii de joc.
 • Oazele au un „set de reproducere” pentru trupele Naturii (animale).

Ce vom schimba?

 • Oazele sunt create fără resurse.
 • Ori de câte ori este ucisă o trupă a Naturii, o anumită recompensă este adăugată la inventarul eroului, în funcție de aprovizionarea trupelor Naturii.
 • Această recompensă suplimentară va fi afișată clar în raportul de raid / atac.
 • Producția de resurse a oazelor începe odată cu eliminarea tuturor animalelor care au apărut inițial în oază – fie prin luptă, fie prin capturare.
 • Notă: Eroul nu trebuie să ia parte la luptă. Recompensa este acordată chiar dacă toate trupele atacatoare – inclusiv eroul – sunt ucise.

separator.png

 

 

REARANJARE CLĂDIRI

Da, da, da! Știm că adorați să cuceriți satele altor jucători, însă știm și că uneori nu vă place deloc gustul lor în ceea ce privește poziționarea clădirilor. Prin urmare – gata cu asta! Pentru 20 Aur veți avea posibilitatea – o dată per sat – de a rearanja toate clădirile după cum preferați. Nu vă grăbiți și plasați clădirile acolo unde doriți. Aurul este retras la salvarea noului aspect al satului.

08_rearrange.gif

separator.png

 

SCHIMBĂRI PENTRU MODUL VACANȚĂ

Acesta este un alt subiect controversat care a fost discutat temeinic cu grupul de Ambasadori. Deși considerăm că modul vacanță este necesar, recunoaștem, de asemenea, că acesta poate fi abuzat cu ușurință pentru a-i împiedica pe alții să joace în mod normal. Datorită ajutorului comunității, al Ambasadorilor și al dezvoltatorilor, am decis să adăugăm restricții suplimentare pe lângă cele existente.

09_vacation.png

Următoarele restricții vor fi implementate în Versiunea 4.6:

 • După ce a început vacanța, va fi adăugată o pauză de 12 ore (cooldown) la acțiunea „anulează”.
 • La acțiunea „începe vacanța” se adaugă o pauză (cooldown) de 12 ore, odată ce vacanța se încheie (în mod normal sau după ce a fost anulată).
 • Numărul de zile de vacanță este redus la 15, împărțit la viteza serverului.
 • Accesarea paginii de donații din cadrul alianței în timpul vacanței îl aduce pe jucător la pagina „Anulează vacanța” (la fel ca toate celelalte acțiuni interzise).
 • Anexarea unei oaze în ultimele 48 de ore interzice jucătorului să activeze modul vacanță. Jucătorul poate intra în modul vacanță numai după ce au trecut mai mult de 48 de ore de la anexarea oazei, sau atunci când oaza este pierdută din nou.

Lumile de joc din Versiunea 4.5 care au început înainte de 15 martie nu vor fi afectate de aceste modificări.

separator.png

CLĂDIRE NOUĂ: SPITALUL

10_hospital.png

Condiții prealabile: Academie nivel 15, Primărie nivel 10.

Spitalul vă permite să tratați trupele rănite, astfel încât acestea să poată reveni în armata voastră. Acest lucru duce la recuperarea mai rapidă a pierderilor după bătălii majore. Să vindeci nu e mai ieftin – costurile sunt aceleași ca la instruirea unităților noi. Cu toate acestea, timpul de vindecare pentru trupele rănite este jumătate din timpul de instruire a unei unități noi.

Ce sunt trupele „rănite”?

 • Atunci când unitățile dintr-un sat în care există un Spital iau parte la luptă, 40% din pierderi revin în sat ca trupe rănite.
 • Acest lucru funcționează în toate bătăliile – indiferent dacă trupele au atacat, au apărat sau au participat ca întăriri la o altă bătălie.
 • Folosirea bandajelor (obiecte ale eroului) nu afectează acest lucru. De exemplu, dacă armata a suferit 100 de pierderi și eroul a folosit 33 de bandaje, atunci 33 de unități vor fi recuperate în timp ce 40 vor fi rănite.
 • Unitățile de artilerie, coloniștii și administratorii nu pot fi răniți. De asemenea, eroul nu este afectat de Spital.
 • Nici trupele ucise în timp ce evadează din capcane nu vor fi considerate ca trupe rănite.
 • Doar unitățile dintr-un sat care are un Spital la momentul luptei pot deveni trupe rănite. În caz contrar, ele vor muri, așa cum se întâmplă în mod obișnuit.
 • Unitățile rănite nu pot participa la luptă și nici nu consumă hrană.

Cum poți vindeca trupele rănite?

Spitalul are o coadă de așteptare pentru vindecare care funcționează în mod similar cu coada de instruire din Cazarmă sau Grajd. Vindecarea unei unități costă la fel cât instruirea unei noi unități de acel tip. Timpul de vindecare depinde de nivelul Spitalului și este de două ori mai rapid decât instruirea. De exemplu, un Spital de nivelul 5 vindecă unități în jumătate din timpul necesar unei Cazarme / unui Grajd de nivelul 5 pentru a instrui unități noi.

Cu toate acestea, Spitalul nu este afectat de niciun bonus pentru timpul de instruire (cum ar fi echipamentul eroului, artefactele sau bonusul de alianță). Atât infanteria, cât și cavaleria sunt vindecate folosind aceeași coadă.

Ce se întâmplă dacă nu vindeci unitățile rănite?

În fiecare zi va muri 10% din unitățile rănite. De îndată ce se adaugă orice unitate la coada de vindecare, aceasta nu mai poate muri.

Durata de vindecare: un exemplu

 • O Cazarmă la nivelul 20 instruiește un soldat Ash Warden în 80 de secunde.
 • Un Spital la nivel 20 vindecă un soldat Ash Warden de două ori mai rapid, adică în 40 de secunde.

separator.png

CE E NOU ÎN MAGAZINUL DE AUR

 

După cum poate ați observat, am actualizat recent Magazinul de Aur. Odată cu lansarea lumilor de joc regionale, promoțiile vor fi anunțate cu o alertă lângă moneda de aur. În plus, la scurt timp după ce v-ați înscris în joc, vi se va oferi un pachet de start cu Aur.

 

11_shopwarning.png

O altă schimbare importantă este că vom standardiza prețurile pachetelor de Aur. Unii dintre voi nu veți observa diferența, în timp ce alții vor observa o scădere generală a prețului.

goldprice_new.png

separator.png

 

LINK-URI PENTRU TRANSFERUL AURULUI

Standardizarea prețurilor în toate lumile de joc ne va permite să vă oferim mai multă flexibilitate atunci când vine vorba de transferul aurului vostru în regiuni. Gata cu încercarea de a afla dacă link-ul vostru de transfer Aur funcționează pentru un anumit server. Gata cu confuzia. Toate link-urile de transfer Aur vor putea fi revendicate în fiecare regiune!

12_goldtransfer.png

Obiectivul nostru pe termen lung este să ușurăm răscumpărarea link-urilor de transfer Aur, poate chiar și fără cerințe de e-mail.

separator.png

 

AUR DE START

În Versiunea 4.6, suma de Aur de start va crește semnificativ. În prezent – cu noul sistem de misiuni – primiți 10 Aur la startul unei lumi de joc. Odată cu lansarea noii versiuni și a configurării regionale, suma va fi mărită la 130 Aur. Da, nu este o greșeală de scriere. Ați citit corect!

13_startinggold.png

separator.png

GOLD CLUB

Prețul pentru Gold Club se va schimba de la 100 la 200 Aur. Și nu, nu am mărit suma de Aur de start pentru a acoperi costul suplimentar pentru Gold Club. Nu există nicio legătură între ele. Această schimbare se va aplica tuturor lumilor de joc, indiferent de viteză sau vârstă. Asta înseamnă că, chiar și în lumile de joc cu viteză crescută (speed) sau în cele care se află la jumătatea jocului, prețul pentru Gold Club va fi același.

goldclub.png

separator.png

 

MODIFICĂRI GLOBALE

Nu am uitat nici de lumile de joc în curs de desfășurare! O schimbare specială va fi implementată la nivel global. Datorită feedback-ului vostru extins, echipa noastră de artă a reușit să abordeze cele două probleme principale pe care le-ați subliniat cu privire la aspectul clădirilor.

Echipa noastră de artă a lucrat cu nuanțe de culoare pentru a spori diferențele dintre pereți și acoperișuri și, mai mult decât atât, a reproiectat unele forme și detalii pentru a spori recunoașterea diferitelor clădiri.

În curând, noua grafică actualizată va fi implementată în joc, atât în noile lumi de joc care încep cu Versiunea 4.6, cât și în lumile de joc care rulează deja în Versiunea 4.5.

 

14_artchanges.png

 
 
+1
83
+1
50
+1
40